wolne miejsca w zlobku

Narodowe Czytanie

Dodane przez e-jankowska - pt., 24/09/2021 - 15:51

Kategoria

Jubileuszową lekturą dziesiątej edycji Narodowego Czytania był utwór Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej.

Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

„Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.”

Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Stanominie spotkali się 16 września, by wspólnie uczcić to wydarzenie. W roli lektorów wystąpili uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Stanominie, Panie nauczycielki i Pan Krzysztof Skrzycki – dyrektor szkoły. Pani Alicja Kubis – Sekretarz Urzędu Gminy w Białogardzie, i Pani Anna Suszyńska – Przewodnicząca Rady Gminy z wdziękiem wcielały się w rolę kilku postaci. A my bibliotekarki cieszyłyśmy się, że po przymusowej przerwie mogłyśmy na żywo usłyszeć śmiech i radość ze wspólnego spotkania.

Już wiemy, że w następnym roku czytać będziemy „Ballady i Romanse” A. Mickiewicza.

Dziękuję wszystkim uczestnikom i zapraszam na następną edycję.

Barbara Kacprowska

Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie

Strony w dziale: