Bieg tropem wilczym

Dodane przez admin - pt., 18/02/2022 - 13:33

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca.

Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Tegoroczna X edycja biegu odbędzie się

6 marca 2022 roku.

Na terenie Gminy Białogard bieg odbędzie się w miejscowości Klępino Białogardzkie, godzina rozpoczęcia Biegu na dystansie rodzinnym 1963m wspólna dla wszystkich miast to godzina 12:00.

Odbędą się również biegi na dystansie: 10km- o godz. 10:00 5km- o godz: 11:00

Zapisy przyjmowane są do 28.02.2022 r. pod nr. tel. 94 312 04 54, lub drogą e-mailową a.marszal@gmina-bialogard.pl lub a.wielogorska@gmina-bialogard.pl ilość miejsc ograniczona.

Na białym tle, po lewej stronie znajdują się biegnące 4 dorosłe osoby i dziecko, jeden mężczyzna trzyma flagę Polski. Nad nimi znajduje się symbol biegu- łapa wilka. Na środku plakatu znajduje się tekst TROPEM WILCZYM- Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, X edycja- 6 marca 2022, Największy Bieg Pamięci w Polsce.