W czwartek, 29 maja 2025 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Białogard odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy Białogard upamiętniająca 35 rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990.
W tym czasie w Polsce jedną z najważniejszych zmian było przywrócenie nam, obywatelom, kluczowej wartości – samorządności. Uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 8 marca 1990 r. ustawa o samorządzie terytorialnym stała się przyczynkiem do głębokich przemian ustrojowych w Polsce. Po zmianie podziału terytorialnego kraju, od 1 stycznia 1999 roku samorząd terytorialny zaczął funkcjonować również na szczeblu powiatu i województwa.
To jednak gmina jest podstawowym ogniwem w systemie polskiego samorządu terytorialnego. Otworzyło to drogę do tego, by to obywatele sami decydowali o sprawach, które ich dotyczą.
Tak zaczęła odradzać się w Polsce samorządność.
O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r. Dziś trudno sobie wyobrazić, jak Polska mogłaby funkcjonować bez samorządu. Minione 35 lat należy uznać za sukces, ponieważ poziom życia mieszkańców w całej Gminie uległ zdecydowanej poprawie. Musimy ciągle odważnie patrzeć w przyszłość i oczekiwać więcej. Przed nami nowe cele, nowe wyzwania, i nowe szanse na rozwój Gminy, które musimy wykorzystać.
Uroczystości poprowadził Przewodniczący Rady Gminy Białogard Marcin Pender,
który przedstawił zarys historyczny powstania samorządu w Polsce po czym wszyscy obecni wspólnie odśpiewali hymn Polski.
Wydarzenie to, było okazją do podziękowania wszystkim tym, którzy przez lata kształtowali lokalną wspólnotę Gminy Białogard. (AW)