Get Adobe Flash player

KOLEJNE HISTORYCZNE ZNALEZISKO NA TERENIE WSI ROGOWO   4 listopada 2017 r. na terenie wsi Rogowo Muzeum w Koszalinie przy współudziale członków Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”, zrzeszającej poszukiwaczy z Kołobrzegu, Białogardu i Koszalina, prowadziło akcję poszukiwawczą, mającą na celu weryfikację miejsca odnalezienia wczesnośredniowiecznego topora żelaznego, który wiosną ubiegłego roku trafił do zbiorów koszalińskiego Muzeum. Było to możliwe dzięki mieszkańcom Rogowa, którzy chętnie dzielą się informacjami i artefaktami z miejscowym nauczycielem historii Tomaszem Bohdziewiczem. Tym razem również nie zawiedli. Pisemną zgodę na poszukiwania na swoim polu wyraził pan Daniel Hamulak , a czynnie w poszukiwania włączył się Sławomir Szafran, zaś pan Jan Łączkowski dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat historii Rogowa.


   Całością prac poszukiwawczych kierował pracownik Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie - pan Andrzej Kuczkowski, który weryfikował i oceniał każde znalezisko. W wyniku poszukiwań udało się odnaleźć kilkanaście monet z różnych okresów, w tym najstarszą, pochodzącą z 1856 r. oraz metalowe elementy stroju. „Dużym rarytasem” - jak stwierdził pan Andrzej Kuczkowski- było odnalezienie przez członka Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”, niemieckiej oficerskiej szabli paradnej, pochodzącej z okresu istnienia III Rzeszy. Pan Andrzej wyraził nadzieję na to, „że na tym efektownym okazie broni białej znajduje się rok oraz nazwisko jej właściciela, dzięki czemu przedmiot ten opowie swoją historię.
   Uczniowie z Rogowa mieli doskonałą okazję przyjrzeć się metodom badawczym i pracy archeologów w terenie, a przy tym spróbować swoich sił eksploracyjnych. Była do doskonała lekcja historii na żywo i promocja „naszej małej ojczyzny”.
   Do zbiorów koszalińskiego Muzeum został przekazany również niewielki zbiór ceramiki znalezionej przez ucznia Pawła Łączkowskiego w ogrodzie pomiędzy zabudowaniami. Według wstępnej oceny archeologa - pana Kuczkowskiego: ułamki te pochodzącą z naczyń późnośredniowiecznych i łączą się zapewne z samymi początkami wsi Rogowo, mającej średniowieczną metrykę. Staną się one ważnym elementem rekonstruowanej przez archeologów sieci osadniczej samego Rogowa, jak i jego najbliższego otoczenia.
   W imieniu Muzeum w Koszalinie pan Andrzej Kuczkowski podziękował właścicielowi pola, panu Danielowi Hamulakowi, za udzielenie zezwolenia na poszukiwania, mieszkańcom Rogowa za zaangażowanie w poszukiwania, zaś panu Tomaszowi Bohdziewiczowi, nauczycielowi historii z miejscowej szkoły, za przekazanie znaleziska do Muzeum. Wyraził również nadzieję, że na tym współpraca się nie skończy i będzie kontynuowana w przyszłości.


Tomasz Bohdziewicz

 

przejdź na kanał youtube

nasza strona na facebooku

 Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Białogard


strona www Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

mapa Gminy Białogard

Mieleńska Lokalna Grupa Rybacka

Siła w grupie

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

zapraszamy na kajaki

kajacek

 kajaki parsęty

Copyright © 2016. All Rights Reserved.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem