Get Adobe Flash player

Ich warto poznać

PAN JANUSZ MAZIK Z RYCHÓWKA   Rodzina Pana Janusza Mazika pochodzi z lubelskiego. W 1951 r. Franciszka i Władysław Mazikowie z malutkim synkiem - najstarszym dzieckiem, transportem kolejowym przyjechali do Białogardzkiej Gminy osiedlając się w Rychówku. Przywieźli ze sobą konia i krowę z cielakiem. W gospodarstwie o łącznej powierzchni ok. 12 ha, do którego otrzymali prawo w ½ części, zamieszkiwała wówczas jeszcze jedna rodzina. W 1952 r. na świat przyszła córka – starsza siostra Pana Janusza, który urodził się w 1954 r. Po 5-ciu latach w 1959r. urodziła się najmłodsza z rodzeństwa – Danuta. I to około roku 1959 zmarł sąsiad Państwa Mazików, współwłaściciel gospodarstwa. Tak więc młodzi Państwo Mazikowie przejęli drugą część zajmowanego gospodarstwa i rozpoczęli samodzielne gospodarowanie na odzyskanych ziemiach. Dodać trzeba, że „otrzymaną ziemię” obowiązkowo należało spłacić w formie kontyngentu czyli świadczenia w naturze, ale i „szarwarku” – przymusowych robót publicznych. Nie było łatwo, lecz wiara i pracowitość pozwoliły na, w miarę spokojne życie.

Czytaj więcej...

Państwo Barbara i Stanisław Makowscy z Białogórzyna   Już 47 lat razem.
   Rodzice Pana Stanisława przyjechali na przełomie lat 1945/46 z Kujaw, transportem kolejowym do Białogardu, skąd już wozem konnym przewiezieni zostali do Białogórzyna. Rodziców oraz siostrę „ściągnął” tutaj stryj Pana Stanisława. Początkowo gospodarowali wspólnie na 15 ha mieszkając do 1962 r. w gospodarstwie, które opuścili przenosząc się do budynków, w których rodzina Pana Stanisława zamieszkuje do dziś. Poza posiadanymi 15 ha Państwo Makowscy dokupili jeszcze 10. Historia jak wiele innych, dość skomplikowana. Budynki użytkowane były wspólnie z sąsiadem, który z czasem wyprowadził się, jednak nie do końca uregulowane zostały sprawy własności. W 1958 r. rodzice Pana Stanisława otrzymali z ramienia Ministra Rolnictwa prawo własności ½ gospodarstwa, druga połowa została wykupiona przez państwa Barbarę i Stanisława.

Czytaj więcej...

Państwo Zofia i Jan Legięć z Żelimuchy.   Rodzina Pani Zofii z domu Majewskiej, pochodzi z Łowicza. W 1945 r. rodzice z 8-miesięcznym, najstarszym dzieckiem, transportem kolejowym przyjechali do Białogardzkiej Gminy osiedlając się w Żelimusze.
   W gospodarstwie o powierzchni ok. 10 ha, do którego otrzymali prawo, zamieszkiwała wówczas jeszcze rodzina Niemców, i to oni mieli krowę, od której mama Pani Zofii dostawała mleko dla swego dziecka.
   Jesienią 45-roku Niemcy opuścili gospodarstwo. Tak więc Państwo Majewscy rozpoczęli samodzielne gospodarowanie na odzyskanych ziemiach. Dodać trzeba, że „otrzymaną ziemię” obowiązkowo należało spłacić w formie kontyngentu czyli świadczenia w naturze, najczęściej było nim zboże. W miarę upływu czasu rodzina Państwa Majewskich powiększała się. Poza najstarszym synem przybyło jeszcze czworo dzieci. Nie było łatwo, lecz wiara i pracowitość pozwoliły na, w miarę spokojne życie.

Czytaj więcej...

kolo   Małżeństwem są od 1971 r. Mają sześcioro dzieci, z których dwóch synów kontynuuje pracę w gospodarstwie rolnym.
   Rodzice Pana Pawła w roku 1947 przyjechali do Redlina. Do czasu „urządzenia się” pozostawili swoją jedyną wówczas córeczkę na rok, pod opieką siostry mamy Pana Pawła. Ojciec pochodził z miejscowości Zawady, powiat kutnowski w województwie łódzkim, mama zaś z miejscowości Choceń, powiat włocławski w województwie kujawsko-pomorskim. Ówczesne przepisy dawały możliwość uzyskania jedynie 9,5 ha gruntu na rodzinę. Jednak z chwilą wyprowadzenia się sąsiadów Państwo Kołodziejscy wykupili od Skarbu Państwa kolejne grunty, co pozwoliło na powiększenie gospodarstwa do 15 ha. Poza tym posiadali 5 sztuk krów (z przychówkiem 10), owce -67 szt., świnie ok. 20 szt., drób – kury, kaczki, gęsi, indyki.

Czytaj więcej...

   Po pielgrzymkach do Rzymu – na pogrzeb Ojca Świętego, Częstochowy, Kalwarii, Lichenia, zapragnąłem aby w mojej miejscowości wybudować pamiątkę ku Chwale Bożej.

   Golgota była tym wymarzonym miejscem, które pragnąłem stworzyć.

   Z kamieni wydobytych z naszej drogi przy pomocy ciężkiego sprzętu drogowców, zacząłem układać górę.

   10 kwietnia 2009 r. ustawiłem pierwszy krzyż na naszej Golgocie i od tej chwili nieustannie tworzymy to piękne miejsce. Ma ono już swoją małą historię i małe tajemnice. Jest miejscem, w którym każdy, o każdej porze dnia i nocy może pomodlić się.

   Taki kościół pod gwiazdami.

 

Waldemar Januszewski

 

 

zapraszamy na stronę www poświęconą GOLGOCIE

 

Czytaj więcej...

przejdź na kanał youtube

nasza strona na facebooku

 Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Białogard


strona www Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

mapa Gminy Białogard

Mieleńska Lokalna Grupa Rybacka

Siła w grupie

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

zapraszamy na kajaki

kajacek

 kajaki parsęty

Copyright © 2016. All Rights Reserved.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem